کنکور آسان است
55756500 021
4690 196 0912
کنکور 1401

کنکور ۱۴۰۱

کنکور همواره یکی از مهم ترین و تاثیر گذارترین اتفاقاتی است که در روند زندگی همه شما دانش آموزان کنکوری رخ می دهد و موفقیت یا عدم موفقیت در این آزمون سرنوشت ساز می تواند تاثیر به سزایی در جایگاه اجتماعی شما در آینده داشته باشد.

کنکور ۱۴۰۱ دومین کنکوری است که به صورت یکپارچه برای داوطلبان نظام جدید و قدیم برگزار می شود و همه داوطلبان باید به صورت هماهنگ در یک آزمون شرکت کنند.

ثبت نام کنکور ۱۴۰۱

اگر داوطلب کنکور ۱۴۰۱ هستید باید برای ثبت نام در یکی از ۵ گروه آزمایشی (تجربی – ریاضی – انسانی – زبان و هنر) اقدام به ثبت نام در سایت سازمان سنجش کنید.

ثبت نام برای کنکور ۱۴۰۱ از هفته آخر بهمن ماه ۱۴۰۰ آغاز می شود و تا مدت زمان تعیین شده توسط سایت سازمان سنجش ادامه دارد و شما داوطلبان کنکور ۱۴۰۱ فرصت دارید تا با تکمیل مدارک لازم برای ثبت نام که در ادامه عنوان می کنیم اقدام به ثبت نام کنید.

داوطلبانی که در این ۱۰ روز موفق به تکمیل مدارک مربوطه و ثبت نام نشده اند در فرصت دوم شانس ثبت نام دارند

توجه داشته باشید داوطلبان باید واجد شرایط ذکر شده در دفترچه راهنمای ثبت نام باشند و حتما باید مدرک فارغ التحصیلی خود را تا تاریخی که در دفترچه مشخص شده (شهریور ماه ۱۴۰۱)، دریافت نمایند و در غیر این صورت ثبت نام آن ها لغو خواهد شد.

مدارک لازم برای ثبت نام کنکور ۱۴۰۱

اطلاعات فردی و تحصیلی
کد نظام وظیفه برای آقایان
مدارک مربوط به سهمیه
دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی

توجه : دریافت کد سوابق تحصیلی پایه دوازدهم از سایت dipcode.medu.ir به طوری که تمام داوطلبانی که دیپلم خود را از سال ۸۴ به بعد دریافت کردند و تمام داوطلبانی که مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال ۹۱ تا ۹۷ دریافت کرده اند با مراجعه به سایت dipcode.medu.ir کد سوابق تحصیلی خود را به منظور وارد کردن در فرم ثبت نام سازمان سنجش دریافت کنند.

جهت مطالعه کامل ترین مدارک لازم برای کنکور ۱۴۰۱ روی لینک زیر کلیک کنید :
مدارک لازم برای کنکور ۱۴۰۱

برگزاری دو کنکور در آزمون سراسری ۱۴۰۱

بر اساس آخرین اخبار منتشر شده از سوی سازمان سنجش و آموزش کشور احتمال برگزاری دو کنکور در آزمون سراسری ۱۴۰۱، وجود دارد.

دبیر ستاد راهبردی نقشه جامع علمی کشور اعلام کرد: برگزاری دو کنکور در سال تصویب شده است اما این تصمیمات برای کنکور ۱۴۰۰ نیست و اجرایی شدن آن در سال ۱۴۰۱ نیز منوط به طی کردن یک دوره گذار است.

به گفته قائم مقام ستاد راهبردی اجرای نقشه جامع علمی کشور، تعیین سرنوشت دانش آموزان در چند ساعت برگزاری کنکور، خانواده ها را دچار تنش کرده میکند، برای رفع این اضطراب مقرر شده است حداقل ۲ بار در سال کنکور برگزار می شود و زمان اجرای آن به اطلاع داوطلبان می رسد.

یک عضو هیات رییسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سازمان سنجش و آموزش کشور می‌تواند دو بار در سال اقدام به برگزاری کنکور کند گفت: در این صورت داوطلبانی که به هر دلیلی امکان حضور در جلسه کنکور را نداشته باشند می‌توانند از فرصت مجددی استفاده کنند.

کبگانیان با بیان اینکه تصمیم گیرها برای حذف کنکور نیست، خاطرنشان کرد: با توجه به این شرایط، اعتقاد به ساماندهی کنکور و نه حذف آن داریم که نخستین گام، جدا کردن سنجش از پذیرش است.

قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: جدا شدن سنجش از پذیرش بدین معنی است که سطح علمی و رتبه فرد تعیین می شود و امروز پیشنهاد شد این رتبه تا بازه زمانی مثلا حدود ۲ سال، معتبر باشد تا داوطلب برای انتخاب رشته و دانشگاه آزادی عمل داشته باشد.

وی با بیان اینکه فرایند پذیرش حتما باید از سنجش جدا شود، افزود: برای پرهیز از جنگ روانی که در دوران کنکور رخ می دهد تاکید شد و سازمان سنجش نیز اعلام آمادگی کرد تا این امتحان (کنکور) بیش از یک بار در سال برگزار شود. البته ما علاقه داریم بیشتر از دو بار برگزار شود ولی حداقل دو بار در سال پیشنهاد شد. که همه این موارد روند نهایی شدن را طی می کند.

بر اساس اخبار منتشره شده، کنکور ۱۴۰۱ در دو مقطع برگزار خواهد شد که یکی از این مقاطع زمانی مربوط به برگزاری کنکور دروس عمومی و مقطع زمانی دوم مربوط به برگزاری کنکور دروس تخصص است.

هم چنین ۶۰ درصد پذیرش در کنکور به سوابق تحصیلی و امتحانات نهایی پایه دوازهم مدرسه اختصاص می یابد.

تاریخ برگزاری کنکور ۱۴۰۱

زمان برگزاری کنکور سراسری هر سال توسط سایت سازمان سنجش به صورت رسمی به داوطلبان کنکوری اعلام می شود.

با توجه به اینکه کنکور ۱۴۰۰ در تاریخ ۹ تا ۱۲ تیرماه برگزار شد احتمال می رود که کنکور ۱۴۰۱ نیز در اوسط تیرماه برگزتار شود.

زمان دقیق برگزاری کنکور ۱۴۰۱طی اخبار و اطلاعیه های مختلف به شما داوطلبان کنکوری اعلام می شود.

کنکور سراسری هر سال در تیر ماه برگزار می شود. با توجه به کنکور سال ها گذشته، کنکور ۱۴۰۱ نیز در روز های پنج شنبه و جمعه نیمه تیر ماه در ۵ گروه آزمایشی برگزار می شود.

کلیه داوطلبانی که در مهلت قانون ثبت نام، نسبت به تکمیل فرم اینترنتی اقدام کرده اند می توانند پس از برنامه ریزی و مطالعه منابع با دریافت کارت ورود به جلسه کنکور سراسری در آزمون شرکت و در انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۱ شرکت کنند.

تغییرات کنکور ۱۴۰۱

بر اساس اطلاعیه ای چندی پیش منتشر شد قرار بر اتخاد تغییراتی در نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۱ شد که هنوز به تصویب نرسیده است در ادامه به بیان این تغییرات خواهیم پرداخت.

سیاست اول: جداشدن فرآیند سنجش از پذیرش

در این سیاست داوطلب پس از قبولی در یک رشته ابتدا واحد های دروس پایه مربوط به این رشته را می گذراند. و پس از آن اگر نمرات بالایی را در این دروس بدست آورد می تواند از این پس به گذراندن دروس تخصصی تر رشته مورد نظر خود بپردازد اما اگر موفق به کسب به نمرات لازم برای ادامه تحصیلی در این رشته نشد باید تحصیل در این رشته را ترک و وارد رشته ای متناسب با نمراتی که بدست آورده شود.

این رتبه تا یک بازه زمانی مثلاً ۲ ساله معتبر است تا فرد بتواند با آزادی عمل بیشتری برای انتخاب رشته و دانشگاه اقدام کند.

سیاست دوم: تاثیر ۶۰ درصدی معدل سال آخر در نتیجه کنکور سراسری

یکی از تغییراتی که در این شورا مورد بحث قرار گرفته است تاثیر ۶۰ درصدی معدل سال آخر در نتیجه کنکور سراسری است. جزییات این سیاست هنوز به طور دقیق مورد بررسی قرار نگرفته است.

سیاست سوم: پذیرش دانشجو در دوره های کاردانی پیوسته صرفا از طریق سوابق تحصیلی

سیاست سوم بر اساس پذیرش تمام دانشجویان در دوره‌های کاردانی پیوسته دانشگاه‌ها صرفا از طریق سوابق تحصیلی انجام خواهد شد. متقاضیان تحصیل در دوره کاردانی در مواردی با مشکلاتی رو به رو شده بودند و علاوه بر این که در هنرستان‌هایی تحصیل کرده بودند،

در کنکور هم باید شرکت می‌کردند و چند دانشگاه مثل دانشگاه آزاد اسلامی و  دانشگاه فنی و حرفه‌ای برای ورود این افراد به کاردانی پیوسته، شرط شرکت در کنکور را گذاشته بودند، 

بر این اساس تصویب کردیم که پذیرش این دانشجویان فقط بر اساس سوابق تحصیلی انجام شود. این به معنای رها شدن سوابق نیست، بلکه سوابق تحصیلی جایگاه مهم خود را دارد، اما از کنکور مستثنی شد.

سیاست چهارم: جلوگیری از تبلیغات موسسات کنکوری

سیاست چهارم جلوگیری از تبلیغات موسسات کنکوری است. در طی سالیان اخیر همواره زمزمه هایی مبنی بر عدم برگزاری کنکور سراسری در جهت جلوگیری از فعالیت موسسات کنکوری بوده است و مسئولین زیادی نیز در این خصوص به اظهار نظر پرداخته اند.

سیاست پنجم: پذیرش پزشکی از لیسانس در رشته های پزشکی

 سیاست بعدی در رابطه با رشته‌های پزشکی تصویب شد. با توجه به اینکه توزیع نامتعارف داوطلبان در رشته‌های مختلف و استعداد‌های مختلف داوطلبان، انواع مختلف هوش‌ها در رشته‌های مختلف نیاز است.

در حال حاضر خانواده‌ها اطلاعات کمی از هدایت تحصیلی و رشته‌ها دارند که خود آسیب جدی وارد کرده است. در این جلسه سیاست پیشنهادی مبنی بر اینکه درصدی از کل پذیرش رشته‌های پزشکی با اولویت دانشگاه‌های برتر از مقطع کارشناسی وارد رشته‌های پزشکی شوند، به تصویب رسید؛

که بر این اساس متقاضیان می‌توانند از دوره کارشناسی یکی از رشته‌های علوم پایه، علوم پزشکی یا مهندسی وارد دکتری حرفه‌ای پزشکی شوند.

تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۱

تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۱، ۴۰ درصد خواهد بود که نحوه تاثیر معدل برای دانش آموزان نظام قدیم و نظام جدید متفاوت است که در ادامه مشاهده می کنید.

برای مطالعه جزییات تاثیر معدل ۱۴۰۱ روی لینک زیر کلیک کنید :
تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۱

تغییرات کتاب درسی برای کنکور ۱۴۰۱

کتب درسی هرسال تغییرات اندک و گاها تغییرات عمده ای را در بردارند که شما داوطلبان کنکوری برای برنامه ریزی دقیق و اصولی باید از دقیق ترین تغییرات کتاب های درسی متناسب با رشته تحصیلی خود آگاهی کامل داشته باشید.

برای آگاهی از تغییرات کتاب های درسی متناسب با رشته تحصیلی خود روی لینک زیر کلیک کنید :
تغییرات کتاب درسی برای کنکور ۱۴۰۱

حذفیات کنکور ۱۴۰۱

سازمان سنجش و آموزش کشور هر سال به منظور کاهش حجم مطالب و مباحث کنکوری در جهت سهولت مطالعه و استفاده حداکثری از زمان برای داوطلبان کنکوری حذفیاتی را از طریق سایت سازمان سنجش در اختیار شما قرار می دهد تا با در نظر داشتن این حذفیات زمان بیشتری را به مباحث دارای اهمیت و بودجه بندی بیشتر در کنکور سراسری اختصاص دهید.

به محض اعلام حذفیات دقیق کنکور ۱۴۰۱ می توانید این حذفیات را در این سایت مشاهده کنید

سهمیه های کنکور ۱۴۰۱

با توجه به اصلاحیه جدیدی که در خصوص تغییر سهمیه ها اعلام شده است، لازم است مجددا توضیحات لازم مربوط به سهمیه های جدید که برای کنکور ۱۴۰۱ اعمال می شود را با دقت مطالعه کنید.

برای اطلاع متن این اصلاحیه و هم چنین توضیحات دقیق مربوط به سهمه های کنکور ۱۴۰۱ روی لینک زیر کلیک کنید:
سهمیه های کنکور ۱۴۰۱

بهترین منابع کنکور ۱۴۰۱

بر طبق سالیان گذشته هر سال منابعی تحت عنوان منابع کنکور که شامل کتب درسی است از طریق سایت سازمان سنجش در اختیار شما داوطلبان کنکوری قرار می دهد اما نکته بسیار مهم و حائز اهمیت توجه به این نکته است که طراحان سوالات کنکور در سال های اخیر توجه ویژه ای به طرح سوالات مفهومی دارند و همین موضوع یعنی کتاب های درسی برای همه داوطلبان لازم اما کافی نیستند.

شما داوطلبانی که به دنبال پذیرش در رشته ها و دانشگاه های معتبر و درجه یک هستید باید از منابعی استفاده کنید که نیازهای شما را در این زمینه پاسخگو باشند و سطحی متناسب با سوالات کنکور داشته باشند.

ویژگی های بهترین منابع کنکوری :

  • آموزش جامع و مفهومی مباحث کنکوری
  • ارائه برترین و به روز ترین تکنیک های تست زنی متناسب با سطح تست های کنکور
  • تحلیل تست های کنکور سالیان اخیر
  • آموزش پیوسته و ترکیبی مباحثی که دارای تست های ترکیبی در کنکور سراسری هستند

برای آشنایی با منابع کنکور ۱۴۰۱ روی لینک زیر کلیک کنید :
منابع کنکور ۱۴۰۱

ضریب دروس کنکوری در کنکور ۱۴۰۱

ضریب هر درس نشان دهنده میزان اهمیت آن درس در زیر گروه های هر رشته است.

آگاهی از ضریب هر درس در کنکور این امکان را به شما می دهد که برای دروسی که اهمیت بیشتری دارند زمان بیشتری صرف کنید.

ضرایب دروس عمومی در کنکور ۱۴۰۱

عنوان درسضریب
ادبیات فارسی۴
عربی۲
دین و زندگی۳
زبان انگلیسی۲

ضرایب دروس اختصاصی کنکور تجربی ۱۴۰۱

دفترچه اختصاصی کنکور تجربی شامل ۵ درس است.

رشته تجربی ۵ زیر گروه دارد که هر یک از دروس اختصاصی شامل ضرایب متفاوتی در این زیر گروه ها هستند که به صورت دقیق در جدول زیر مشاهده می کنید. (ضریب هر درسی نشان دهنده اهمیت آن درس در همان زیر گروه است)

زیر گروهزمین شناسیریاضیزیست شناسیفیزیکشیمی
زیرگروه یک۰۲۴۲۳
زیر گروه دو۱۳۴۲۴
زیر گروه سه۴۳۲۲۲
زیر گروه چهار۱۴۲۳۲
زیر گروه پنج۱۳۲۲۲

ضرایب دروس اختصاصی کنکور ریاضی ۱۴۰۱

زیر گروهریاضیفیزیکشیمی
زیر گروه یک۴۳۲
زیر گروه دو۴۳۳
زیر گروه سه۳۲۳

ضرایب دروس اختصاصی کنکور انسانی ۱۴۰۱

زیر گروهریاضیاقتصادزبان و ادبیات فارسیعربیتاریخ و جغرافیاعلوم اجتماعیفلسفه و منطقروانشناسی
زیر گروه یک۲۱۴۴۱۱۳۱
زیر گروه دو۴۲۲۱۱۳۱۲
زیر گروه سه۴۳۲۱۱۲۱۱
زیر گروه چهار۳۲۲۱۳۲۲۳
زیر گروه پنج۳۲۲۱۱۳۳۳

زیر گروه رشته ها در کنکور ۱۴۰۱

برای مشاهده زیر گروه های رشته تحصیلی خود روی لینک مرتبط با رشته خود کلیک کنید :

زیر گروه های رشته تجربی

زیر گروه های رشته ریاضی

زیر گروه های رشته انسانی

برنامه ریزی کنکور ۱۴۰۱

قطعا هیچ یک از رتبه های برتر بدون داشتن یک برنامه ریزی اصولی – جامع و کاربردی به چنین جایگاهی نمی رسیدند.

رسیدن آن ها به چنین جایگاهی مستلزم استفاده از یک برنامه ریزی شخصی سازی شده و قابل اجرا است که در ارتقا سطح دانش و توانمندی های این افراد نقش به سزایی داشته است.

برنامه ریزی به معنای انجام کارها به صورت منظم و دقیق برای رسیدن به اهدافی است که در ذهن خود دارید.

برای آگاهی از برنامه ریزی رتبه های برتر روی لینک زیر کلیک کنید :
برنامه ریزی کنکور ۱۴۰۱

بودجه بندی کنکور ۱۴۰۱

یکی از مهم ترین آیتم های برنامه ریزی درسی توجه به بودجه بندی کنکوری و اولویت قرار دادن بعضی مباحث است.

با مطالعه بودجه بندی دقیق کنکور ۱۴۰۱ یک برنامه ریزی بدون نقص داشته باشید :
بودجه بندی کنکور ۱۴۰۱

تاریخ اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۱

اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۱ در دو مرحله صورت می گیرد :

مرحله اول : اعلام نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۱ یک ماه پس از برگزاری آزمون سراسری در این مرحله کارنامه عملکرد داوطلب منتشر می شود که تمامی اطلاعات نتایج آزمونی داوطلبان بر روی آن ذکر شده است و در این مرحله داوطلب اقدام به انتخاب رشته می کند.

مرحله دوم : اعلام نتایج نهایی کنکور ۱۴۰۱ در این مرحله رشته و دانشگاه محل قبولی داوطلب مشخص می شود.

مراحل مشاهده نتایج کنکور ۱۴۰۱

  • مراجع به سایت سازمان سنجش
  • انتخاب پنل سمت راست صفحه که مربوط به کنکور سراسری است
  • کلیک بر روی لینک کارنامه مرحله اول آزمون سراسری ۱۴۰۱
  • انتخاب یکی از سه روشی که در تصویر پایین مشاهده می کنید
 اعلام نتایج کنکور 1401

انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱

شما داوطلبان کنکوری با یک انتخاب رشته اصولی و تخصصی و با تکیه بر تخصص یک مشاور مجرب می توانید نتیجه سال ها تلاش خود را برداشت کنید.

پس از دریافت کارنامه خود در مرحله اول اعلام نتایج، مشخص می شود که شما مجاز به انتخاب رشته در کدام دوره های تحصیلی هستید.

توجه : پس از مجاز بودن شما داوطلبان مهم ترین بخش توجه به رتبه و تراز در هر زیر گروه می باشد.بدین صورت که داوطلب معیار انتخاب رشته خود را بر اساس رتبه کسب شده در هر زیر گروه قرار می دهد

تاریخ انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱

تمام داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه های روزانه، نوبت دوم، غیر انتفاعی، پردیس خودگردان، پیام نور می توانند در موعد مقرر نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنند.

معمولا زمان انتخاب رشته در مرداد ماه هر سال برگزار می شود و تاریخ دقیق انتخاب رشته هر سال از سوی سازمان سنجش و آموزش کشور به اطلاع شما داوطلبان عزیز خواهد رسید

شما داوطلبان پس از مطالعه دفترچه انتخاب رشته که در سایت سازمان سنجش منتشر می شود می توانید انتخاب رشته خود را انجام دهید.

ارتباط با ما

برای ارتباط با مشاورین کنکور آسان است و دریافت دقیق ترین راهنمایی ها در زمینه کنکور ۱۴۰۱ با شماره تماس های زیر در ارتباط باشید :

شماره تماس دفتر مرکزی : ۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰
شماره تماس مشاور ارشد : ۰۹۱۲۱۹۶۴۶۹۰

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *