کنکور آسان است
55756500 021
4690 196 0912
مطالعه به روش PQRST

مطالعه به روش PQRST

برای اینکه مطالعه ی مفیدی را پشت سر بگذاریم می توانیم از مطالعه به روش PQRST استفاده کنیم تا افزایش کیفیت را تجربه کنیم.

آموزش و یادگیری روش های مطالعه، به دانش آموزان در جهت مطالعه ی دروس حفظی و یادگیری آن به بهترین نحو کمک می کند. همچنین برای بهبود شرایط مطالعه و مطالعه ی موثر دانش آموزان تاثیر گذارد است.

برای اینکه روش مطالعه PQRST را فرا بگیریم به دانش آموزان پیشنهاد می کنیم که تا انتهای این مقاله از سایت کنکور آسان است همراه باشند.

ویژگی های مطالعه ی فوق العاده

برای اینکه ما مطالعه خوب و پر بازدهی را پشت سر بگذاریم مهم نیست چه کتابی را مطالعه می کنیم. نکته ای که اهمیت دارد این است که ما چگونه مطالب را مطالعه می کنیم. در نهایت برای دست یابی به مطالعه ای فوق العاده بایستی از بهترین روش ها استفاده کنیم. در اینجا ما به بررسی مطالعه به روش PQRST پرداختیم. این روش به شما کمک می کند به درک عمیقی از مطالبی که مطالعه می کنید برسید. موفقیت در امتحانات و کنکور می تواند سرنوشت و آینده شما را تضمین کند، به این شرط که از روش های مطالعه ی صحیح و اصول مطالعه و یادگیری را در طول مسیر تحصیل استفاده کنید.

تاثیر روش مطالعه PQRST بر تقویت حافظه

برای هر دانش آموزان پیش آمده است که بعد از مطالعه، سعی کند مطالبی را که مطالعه می کند را یاد آوری کند. اما موفق به انجام این امر نمی شوند. مهمترین مشکل این است ما در یادآوری مطالب ضعف داریم و در انتقال آن ها از حافظه کوتاه مدت به بلند مدت ضعف داریم. از این فراموشی و عدم یادآوری در می یابیم که روش مطالعه ی ما اشتباه است و بایستی آن را تغییر دهیم. برای اینکه ما به کیفیت مطالعه خود بیافزاییم و سطح کیفی آن را ارتقا دهیم بایستی با روش مطالعه مناسب اقدام به مطالعه کنم. در ادامه به بازگویییک روش بی نظیر می پردازیم.

همانطور که گفتیم ما بایستی مطالب را از حافظه کوتاه مدت به بلند مدت منتقل کنیم، پس تقویت حافظه برای مطالعه دانش آموزان نیز اهمیت پیدا می کند. آیا با انواع حافظه آشناییت دارید؟

انواع حافظه

  • حافظه حسی

نخستین مرحله پردازش اطلاعات است. هنگامی که محرکات بیرونی توسط حواس دریافت میگردند. مدت زمان نگه داری اطلاعات در این حافظه از چند میلی ثانیه تا چند ثانیه متغیر است. این حافظه برای هر کانال حسی وجود دارد. حافظه حسی برای محرکات دیداری، برای محرکات شنیداری و برای حس لامسه وجود دارد. حافظه حسی بخشی از فرآیند ادراک می باشد.

  • حافظه کوتاه مدت

با “توجه” و “دقت کردن” اطلاعات از حافظه حسی به حافظه کوتاه مدت انتقال می یابد. مدت زمان نگه داری اطلاعات در حافظه کوتاه مدت از چند ثانیه تا چند دقیقه متغیر می باشد. حافظه کوتاه مدت به مثابه یک دفترچه یادداشت موقت می باشد.

  • حافظه فعال

دانشمندان حافظه فعال را جایگزین حافظه کوتاه مدت کرده اند. حافظه فعال یک سیستم فعال و پویایی است که برای اندوزش و دستکاری موقتی اطلاعات و به منظور انجام تکالیف شناختی پیچیده نظیر یادگیری، استدلال، ادراک و تفکر کردن بکار میرود.

همچنین حافظه فعال بطور فعال در ارتباط با اطلاعاتی است که میخواهند به حافظه بلند مدت منتقل گردند. در هر فرآیندی که نیاز به استدلال دارد (مثل مطالعه، نوشتن و محاسبات ذهنی) حافظه فعال درگیر میباشد.

  • حافظه بلند مدت

با تکرار و مرور ذهنی اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت انتقال می یابند. ظرفیت حافظه بلند مدت بر خلاف حافظه کوتاه مدت نامحدود میباشد. مدت نگه داری اطلاعات نیز از چند روز تا چند سال و بعضا تا آخر عمر (با تمرین و تکرار به موقع) متغیر می باشد.

تاریخچه روش PQRST

روش مطالعه PQRST در سال ۱۹۵۳ توسط یک تیم روانشناسی با مدیریت دکتر ارنست هیلگارد ابداع شد. آنها نتایج تحقیقات خود در زمینه روش های مطالعه را در کتابی به نام زمینه روانشناسی ارائه کردند.

روش فوق‌العاده برای جلوگیری از فراموشی مطالب می باشد. طبق بررسی های انجام شده، این روش موثرترین شیوه مطالعه مبتنی بر ذهن می باشد. مطالب با این روش خیلی زود به حافظه سپرده می شوند و از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت منتقل می شوند.

مطالعه ی دروس حفظی با روش PQRST

نام این روش برگرفته از نخستین حرف نام هر یک یاز مراحل پنج گانه مطالعه مفاهیم است. به ترتیب این مراحل پنج گانه به شرح زیر می باشند:

  1. مرحله پیش مطالعه (preview)
  2. مرحله طرح سوال (questioning)
  3. مرحله مطالعه (reading)
  4. مرحله تکرار (self-recitation)
  5. مرحله آزمون (test)

برای انجام هریک از این مراحل کافیست به ترتیب روال توضیحات ذیل را انجام دهید:

پیش مطالعه یا preview

در قدم اول، باید فصل معین و مورد نظر کتاب را به طور کلی مرور کنیم، برای اینکه با موضوعات کلی مطرح در آن آشنا شوید.یک بار حجمی که قرار هست مطالعه کنیم را ورق می زنیم. بدون توجه و دقت بیش از حد به مطالب نگاه می کنیم. این کار بدون تحلیل از مطالب و برای پیدا کردن دید کلی نسبت به مطالب انجام می شود. به فهرست و عنواین و نمودار ها نگاهی می اندازیم و در آخر چکیده فصل را با دقت مطالعه کنید.

این مرحله یک تصویر کلی از مطالب فصل در ذهن شما ثبت می کند.

مطالعه به روش PQRST: طرح سوال یا questioning

برای اینکه کنجکاوی و دید بهتر و جامع تری به فصل پیدا کنیم از داخل متن چند سوال طرح می کنیم. همزمان که مراحل را پیش می بریم، پاسخ آنها را پیدا می کنیم. تا انتهای مراحل به کلی به سوالات پاسخ می دهیم.

مطالعه یا reading

اصل مطالعه ما در گام سوم رخ می دهد. در اینجا مطالعه ی عمقی مطلب و همچنین خط کشی و یادداشت نکات کلیدی را انجام میدهیم.

اگر شما در گذشته در مطالعه خود به مشکل می خوردید و نمی توانستید به آسانی آن را انجام دهید به این دلیل می باشد که دو مرحله ی قبل را انجام نداده اید. اگر مستقیم از این گام شروع کنید روی سرعت مطالعه و یادگیری شما تاثیر منفی می گذارد.

مطالعه به روش PQRST: تکرار یا self-recitation

مهمترین مرحله را در این گام شاهد هستیم. در اینجا روال کار بدین صورت می باشد که شما کتاب را پس از مطالعه کنار می گذارید و مطالبی که را یادگرفتید را برای خودتان تکرار و بازگو می کنید. بعد با متن کتاب تطبیق دهید تا مطمئن شوید درست به یاد آورده اید. این مرحله نیز به سازماندهی مطالب در ذهن کمک می کند.

آزمون یا test

همانطور که از نام مرحله ی انتهایی مشخص است، در اینجا با تست سر و کله دارید. با توجه به حجمی که مطالعه کردید تست آموزشی حل کنید تا مطالب به خوبی در ذهن شما تثبیت شود.

موسسه کنکور آسان است

برای اینکه یک مطالعه موفق و پربازده را دانش آموز تجربه کند لازم است روش های مطالعه را به خوبی فرا بگیرد.

دانش آموزان می توانند با استفاده از مشاورین کنکور آسان است خود را به بهترین نحو برای شرکت در کنکور آماده کنند. مشاورین موسسه کنکور آسان است علاوه بر اینکه برای انتخاب بهترین منابع کنکوری دانش آموزان را راهنمایی می کنند، در آموزش و فرا گیری روش های مطالعه دروس به دانش آموزان راهکار ارائه می دهند. در برنامه ریزی ها نیز طوری رفتار می کنند که در وهله ی اول قابل اجرا و کامل بودن تمامی مطالب را شامل شود سپس برای تثبیت مطالب مرور و جمعبندی را به صورت منظم قرار می دهند.

دانش آموزان برای ارتباط با کنکور آسان است و دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان با شماره تماس های زیر در ارتباط باشید:

دفتر مرکزی : ۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰
مشاور ارشد : ۰۹۱۲۱۹۰۴۶۹۰

منابع آموزشی موسسه کنکور آسان است، با تدریس های مفهومی و تستی، یکی از کامل ترین مجموعه های آموزشی برای کنکور و معدل سازی است. با تهیه منابع موسسه کنکور آسان است شما می توانید از مشاوره های تحصیلی نیز استفاده کنید.

بهترین منابع آموزشی ویژه تست زنی کنکور را از سایت رسمی کنکور آسان است تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *