کنکور آسان است
55756500 021
4690 196 0912
سوابق تحصیلی کنکور هنر 1403

سوابق تحصیلی کنکور هنر ۱۴۰۳

در این مطلب صفر تا صد جزئیات و اطلاعات مرتبط با ” سوابق تحصیلی کنکور هنر ۱۴۰۳ ” را تشریح و بررسی خواهیم کرد .

یکی از مباحث مهم در کنکور ، موضوعات مربوط به تاثیر سوابق تحصیلی و معدل داوطلبان در آزمون سراسری است . به گونه ای که در چند سال اخیر نقش پر رنگ تری را به خود گرفته است .

از سال ۱۴۰۲ به بعد ، در نحوه برگزاری آزمون سراسری تحولات گسترده ای رخ داد و بخش بزرگی از رتبه و تراز داوطلبان به بخش سوابق تحصیلی و نمرات امتحانات نهایی آن ها انتقال یافت .

حذف دروس عمومی از آزمون سراسری ، و تاثیر قطعی نمرات آن در تراز و رتبه داوطلبان یکی از این تغییرات عمده بود که دانش آموزان را ملزم نمود تا نقش امتحانات نهایی و سوابق تحصیلی شان را جدی تر بگیرند . چرا که این نمرات به صورت قطعی و مستقیم در پذیرش نهایی آن ها تاثیر گذار است .

مطابق با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و تایید شورای نگهبان ، کنکور ۱۴۰۳ نیز همانند آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ برگزار می گردد و دروس عمومی از آزمون سراسری حذف خواهند شد و نمرات آن به بخش سوابق تحصیلی منتقل می شود .

در کنکور سراسری ۱۴۰۳ ، میزان سوابق تحصیلی نسبت به سال گذشته افزایش یافته است ولی همچنان تاثیر خود را به صورت قطعی و مستقیم بر رتبه داوطلب نشان می دهد .

همین موضوع موجب می شود که دانش آموزان و داوطلبان ، تاثیر معدل و سوابق تحصیلی را سرنوشت ساز تلقی کنند و برای کسب نمرات بالا در امتحانات مدرسه و امتحانات نهایی تلاش مضاعفی داشته باشند .

در این میان برخی از داوطلبان آزمون سراسری مشمول طرح سوابق تحصیلی نمی شوند و یا داوطلبانی وجود دارند که از نمرات نهایی خود راضی نیستند .

ترمیم معدل امتحانات نهایی و ایجاد سابقه تحصیلی نیز فرصتی است که سازمان سنجش و آموزش کشور با همکاری وزارت آموزش و پرورش برای این دسته از داوطلبان فراهم آورده است .این افراد می بایست در مهلت مقرر شده از سوی سازمان سنجش برای ترمیم معدل اقدام کنند .

در ادامه مطلب افراد مشمول و غیر مشمول سوابق تحصیلی را معرفی خواهیم کرد و میزان تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۳ را بیان خواهیم نمود .

کنکور هنر

در آزمون سراسری که هر ساله توسط سازمان سنجش و آموزش کشور برگزار می شود ، ۵ گروه آزمایشی با یکدیگر به رقابت می پردازند که گروه آزمایشی ” هنر” یکی از گروه های اصلی و پر طرفدار این آزمون به شمار می رود.

افراد علاقه مند به رشته های تحصیلی همچون نقاشی ، گرافیک ، عکاسی ، طراحی لباس ، بازیگری ، سینما و … در آزمون سراسری رشته هنر شرکت می کنند و همواره رقابت تنگاتنگ و سرنوشت سازی میان داوطلبان این گروه آزمایشی وجود دارد .

به منظور موفقیت در کنکور هنر ، برخورداری از منابع استاندارد و همچنین داشتن برنامه ریزی صحیح و اصولی جهت رسیدن به یک نتیجه مطلوب ، بسیار حائز اهمیت می باشد .

با توجه به مفهومی شدن سوالات و سطح دشواری دروس این گروه آزمایشی ، داشتن تلاش و پشتکار زیاد و همچنین مطالعه کافی منابع و در نهایت همراه بودن با یک برنامه ریزی دقیق ، می تواند موفقیت را برای هر داوطلبی تضمین نماید .

مطالعه کتاب های درسی ، استفاده از درسنامه های کتاب های کمک آموزشی ، بهره بردن از تدریس بهترین اساتید کنکور و فیلم های آموزشی آنها ، برنامه ریزی ، تلاش و مطالعه کافی ، شرکت در آزمون های آزمایشی استاندارد و مرور و جمع بندی اصولی دروس ، از عناصر اصلی موفقیت در مسیر کنکور سراسری به حساب می آیند .

 • سر فصل های دروس اختصاصی کنکور هنر ، به ترتیب ، شامل دروس زیر است :
ردیفنام درس
۱ درک عمومی هنر
۲درک عمومی ریاضی و فیزیک
۳خلاقیت تصویری و تجسمی

افراد مشمول و غیر مشمول سوابق تحصیلی

 • در لیست زیر می توانید افرادی که مشمول تاثیر سوابق تحصیلی را مشاهده کنید :
 1. آن دسته از داوطلبان نظام قدیم که مدرک دیپلم خود را از سال ۱۳۸۴ به بعد و در یکی از رشته های علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی دریافت کرده اند .
 2. آن دسته از داوطلبان نظام قدیم که مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال ۱۳۹۱ به بعد و در یکی از رشته های علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی دریافت کرده اند .
 3. آن دسته از داوطلبان نظام جدید (۶-۳-۳) که مدرک دیپلم خود را از سال ۱۳۹۸ به بعد و در یکی از رشته های علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی دریافت کرده اند .
 • در لیست زیر می توانید افرادی که غیر مشمول تاثیر سوابق تحصیلی را مشاهده کنید :
 1. داوطلبانی که در رشته های فنی و حرفه ای فارغ التحصیل شده اند.
 2. متقاضیانی که در رشته های غیر نظری فارغ التحصیل شده اند.
 3. داوطلبانی که مدرک تحصیلی خود را قبل از سال ۱۳۸۴ اخذ کرده اند.

جزیئات ضرایب و سوابق تحصیلی کنکور ۱۴۰۳

آشنایی با ضرایب و میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری ، برای کلیه داوطلبان این امکان را فراهم می آورد که با برنامه ریزی دقیق و درست راه موفقیت را هموار تر کنند و به یک رتبه و تراز بالا دست پیدا کنند .

با توجه به اطلاعیه ها و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و سازمان سنجش و آموزش کشور ، دروس عمومی از کنکور شده و سهم و ضریب موثره ی آن ها در کنکور سراسری به بخش سوابق تحصیلی می شوند . به عبارت دیگر دروس عمومی ، تاثیر خود را از طریق معدل و سوابق تحصیلی در رتبه داوطلب نشان می دهند .

شورای سنجش و پذیرش دانشجو ضرایب دروس سوابق تحصیلی سال ۱۴۰۳ را اعلام کرد که جزئیات آن به شرح زیر است :

دانلود جزئیات ضرایب کنکور ۱۴۰۳

دانلود ضرایب و سوابق تحصیلی کنکور ۱۴۰۳

سوابق تحصیلی کنکور هنر ۱۴۰۳

طبق مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی، سهم سوابق تحصیلی تا سال ۱۴۰۳ در پذیرش دانشگاه‌ ها باید به ۵۰ درصد برسد بر همین اساس از سال تحصیلی جدید، امتحانات نهایی در هر سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم برگزار خواهد شد

سهم نمره کل سابقه تحصیلی نظام ۳-۳-۶ در گروه‌ های آزمایشی علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ به میزان ۵۰ درصد با تأثیر قطعی است.

 • در جدول زیر می توانید میزان تاثیر سوابق تحصیلی کنکور ۱۴۰۳ را مشاهده کنید :
سهم کنکور سراسری در رتبه داوطلب سهم سوابق تحصیلی در رتبه داوطلب
۵۰ درصد۵۰ درصد
 • حداکثر سهم دروس عمومی و سهم دروس تخصصی در نمره کل سابقه تحصیلی (به جز سهم دروس تخصصی سوابق تحصیلی برای گروه‌ های هنر و زبان ) به شرح جدول ذیل است:
سال تحصیلیپایه تحصیلی موثر در سوابق تحصیلیجمع کل تاثیر سوابق تحصیلی
۱۰۲پایه دوازدهم۴۰ درصد
۱۴۰۳پایه دوازدهم۵۰ درصد
۱۴۰۴پایه یازدهم ، دوازدهم۶۰ درصد
۱۴۰۵پایه دهم ، یازدهم ، دوازدهم۶۰ درصد

ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۳

از آنجایی که تاثیر معدل در کنکور قطعی است، اهمیت ترمیم معدل برای کنکور از اهمیت ویژه ای برخوردار می شود.

در واقع امکان شرکت مجدد در امتحانات دروسی است که فرد موفق به کسب نمره بالا نشده و سبب می شود نمرات جدید در صورت بالا بودن از نمره قبلی به عنوان سوابق تحصیلی آن ها در نظر گرفته شود.

با توجه به تاثیر قطعی سوابق تحصیلی، ترمیم نمره فرصت مناسبی برای جبران نمرات دروس نهایی می باشد.

به فارغ التحصیلان دوره متوسطه و دبیرستان از سال ۸۴ به بعد و دارندگان مدرک پیش دانشگاهی از سال ۹۱ به بعد  اجازه داده می‌ شود. همچنین برای دوازدهمی های فارغ التحصیل شده از شاخه نظری نیز امکان ترمیم معدل وجود دارد .

هر دانش آموز مجاز است یک بار در این امتحان شرکت کند. در امتحانات شهریور، دی ماه و یا خرداد ماه بر اساس قانون فعلی حق شرکت را دارد.

ثبت نام امتحان ترمیم نمره در دبیرستان بزرگسالان یا مدرسه ای که از سوی آموزش و پرورش تعیین می شود با پرداخت هزینه ی ثبت نام انجام می شود.

نمرات ترمیم نمره صرفا برای افزایش و بهبود تراز و رتبه کنکور تاثیر گذار است و هیچ تاثیری در کاهش و یا افزایش معدل کتبی و یا معدل دیپلم ندارد.

شرکت کردن در امتحان ترمیم نمره و یا شرکت نکردن در آن، هیچ ارتباطی با تایید سوابق تحصیلی شما ندارد. بنابراین طبق اطلاعیه سازمان سنجش و آموزش و پرورش در موعد مقرر می بایست نسبت به مشاهده و تایید سوابق تحصیلی تان اقدام کرد ..

همچنین در طرح ترمیم معدل ، محدودیتی در انتخاب تعداد دروس ترمیمی وجود ندارد.

مدارکی نیز برای استفاده از طرح ترمیم معدل نیاز است که به شرح زیر است :

 1. کپی صفحه اول شناسنامه
 2. کپی گواهی موقت
 3. یک قطعه عکس
 4. یک عدد پوشه
 5. کپی کارنامه فارغ التحصیلی
 6. تاییدیه تحصیلی
 7. فرم مخصوص ثبت نام

موسسه کنکور آسان است

 • از طریق لینک های زیر می توانید به پر بازدید ترین دانلود های موسسه کنکور آسان است دسترسی داشته باشید :
دریافت اپلیکیشن موسسه کنکور آسان استلینک دریافت
دریافت لیست قیمت محصولات موسسه کنکور آسان استلینک دریافت
دانلود رایگان محصولات موسسه کنکور آسان استلینک دریافت
برنامه ریزی رایگان موسسه کنکور آسان استلینک دریافت

خرید محصولات موسسه کنکور آسان است

 • از طریق لینک های زیر می توانید به محصولات موسسه کنکور آسان است( کلیه رشته ها ) دسترسی داشته باشید :
دریافت محصولات کنکور آسان است :رشته ریاضی
دریافت محصولات کنکور آسان است :رشته تجربی
دریافت محصولات کنکور آسان است :رشته انسانی

راه های ارتباطی موسسه کنکور آسان است :

 • از طریق لینک های زیر می توانید به مشاوران موسسه کنکور آسان است دسترسی داشته باشید :
اینستاگرام موسسه کنکور آسان است :abolfazlsharifi.ir@
کانال تلگرام موسسه کنکور آسان است :ojeyadgiritv2@
واتس اپ موسسه کنکور آسان است :۰۹۱۲۱۹۶۴۶۹۰
سامانه پیامکی موسسه کنکور آسان است :۰۹۱۲۱۹۶۴۶۹۰
دفتر موسسه کنکور آسان است :۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰

یک پاسخ

 1. اینقدری که درگیر معلم و کتاب کمک آموزش هستیم
  پیگیر مثبت کردن تاثیر سوابق تحصیلی بودیم،وضعمون بهتر می بود!

  فارغ التحصیل هر سال که باشی،با همون فارغ التحصیلان تراز بندی میشی
  و همیشه تراز سال قبل یا قبل تر ها،از تراز افرادی که ۱۴۰۳ فارغ التحصیل میشن همیشه پایین تره!

  یعنی شما پارسال ۲۰ شده باشی(!) همه درس ها رو، ترازت پایین تر ایجاد میشه نسبت به کسی که ۱۴۰۳ فارغ التحصیل میشه!

  شواری انقلاب فرهنگی که مسئول این ایده بود،اول گفت هر کسی میتونه ۱۰ بار ترمیم شرکت کنه.یهو شد یک بار!!!؟
  برای یه بار هم شده،به دیوان عدالت کشوری و سامانه ارتباط مردمی با ریاست جمهوری پیام بدید برای مثبت شدن تاثیر سوابق. وگرنه فاتحه همه مون خوندس!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *