کنکور آسان است
55756500 021
4690 196 0912
روش مطالعه زیست

روش مطالعه زیست

زیست مهم ترین و تاثیر گذار ترین درس در کنکور برای شما داوطلبان کنکوری است که با درک اهمیت بالای این درس باید به مطالعه اصولی، مفهومی و دقیق آن بپردازید.

اهمیت بالای زیست به دلیل داشتن بالاترین ضریب در میان دروس اختصاصی است ( ضریب ۱۲ ) پس در مطالعه این درس نیز باید شیوه ای خاص و کاربردی را اتخاذ کنید تا بتوانید بالاترین درصد را کسب کنید.

شاید در ذهن شما داوطلبان کنکوری زیست یکی از دروس حفظی کنکور باشد اما با نگاهی به تست های زیست کنکور در سال های گذشته متوجه این موضوع خواهید شد که تست های این درس به صورت کاملا مفهومی و ترکیبی طرح شده است که داوطلبان زیادی را دچار چالش کرده است.

تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا با یادگیری شیوه های مطالعه اصولی و مفهومی درس زیست شناسی بالاترین درصد را در این درس کسب کنید.

سرفصل های کتاب زیست

سرفصل های کتاب زیست

روش مطالعه زیست کنکور

روش مطالعه زیست کنکور را به صورت اصولی یاد بگیرید تا بتوانید مانند رتبه های برتر کنکور به سوالات این درس پاسخ دهید.

۱ . درس زیست شناسی به دلیل مباحث بهم پیوسته و نیز تست های ترکیبی که در کنکور سراسری دارد باید به صورت پیوسته مطالعه شود و به همین دلیل هیچ مبحثی از این درس قابل حذف نیست و برای درک کامل مفاهیم این درس باید تمام مباحث را مطالعه کنید.

۲ . مباحث زیست را پیش خوانی کنید تا یک دید کلی نسبتا به مفاهیم فصل مورد نظر پیدا کنید. در زمان پیش خوانی نکاتی را که به نظر مهم است را هایلایت کنید تا در دور بعدی مطالعه به این نکات توجه بیشتری داشته باشید.

۳ . مفاهیم درس زیست را به صورت مداوم مرور کنید تا در ذهن شما تثبیت شود

۴ . مفاهیم مشترک میان متن و تصاویر کتاب را پیدا کنید و با دقت مطالعه کنید. تصواویر کتاب درسی یکی از مباحث مورد علاقه طراحان سوال کنکور است.

۵ . به قید هایی که در متن کتاب درسی است توجه ویژه ای داشته باشید. در هنگام مطالعه سطر به سطر کتاب درسی قید ها را علامت گذاری کنید تا در مرور های چند باره ای که از متن کتاب درسی دارید از این قید ها به سادگی عبور نکنید.

۶ . کتاب اصلی ترین منبع مطالعاتی شماست که باید به خط به خط آن مسلط باشید.

کتاب به عنوان اصلی ترین منبع مطالعه کافی نیست و باید در کنار آن از یک منبع کمک آموزشی جامع و کامل استفاده کنید تا با نکات کنکوری بیشتری آشنا شوید.

۷ . رسم نمودار درختی یکی از مهم ترین اصول مطالعه درس زیست شناسی است.

رسم نمودار درختی به درک مفاهیم ترکیبی زیست و تثبیت آن در ذهن شما کمک می کند.

۸ . زمانی که تحلیل تست انجام می دهید و پاسخ تشریحی تست ها را مطالعه می کنید هر نکته جدیدی را که با آن روبرو می شوید را در صفحه مر تبط به آن در کتاب درسی یادداشت کنید تا در زمان مرور این نکات را نیز مطالعه کنید.

۹ . برای مطالعه درس زیست سعی کنید حافظه تصویری خود را تقویت کنید تا شکل های کتاب درسی را کامل به خاطر بسپارید.

۱۰ . زیست بالاترین ضریب ( ضریب ۱۲ ) را در میان همه دروس کنکوری دارد پس باید بیشترین ساعت مطالعه را به این درس اختصاص دهید. سعی کنید حداقل روزی ۲ ساعت از تایم مطالعه خود را به این درس اختصاص دهید.

۱۱ . از آن جایی که بسیاری از تست های درس زیست شناسی به صورت ترکیبی هستند برای زدن این نوع تست ابتدا باید فصل های ترکیبی زیست را بشناسید و سپس بر اساس یک برنامه ریزی مناسب و اصولی این مباحث را مطالعه کنید.

فصل های ترکیبی زیست نظام جدید

۱۲ . تست زدن به صورت مرحله یکی دیگر از مواردی مهمی است که در مطالعه درس زیست باید به آن توجه داشته باشید. تست های درس زیست را اول به صورت آموزشی بزنید تا نکات کنکوری جدیدی را یاد بگیرید.

در این مرحله تست هایی که بدون پاسخ و یا با پاسخ غلط هستند را علامت گذاری کنید تا در مراحل بعدی تست زنی مجددا این تست ها را پاسخ دهید.

مرحله دوم تست زنی، تست تثبیتی است که برای تثبیت مباحث مطالعه شده تست می زنید. در این مرحله با تست زنی مباحثی که مطالعه کردید به حافظه بلند مدت شما مننتقل می شود تا هر زمان که به آن نیاز داشتید بتوانید از آن استفاده کنید.

مرحله آخر تست زنی، تست های سنجشی یا زمان دار هستند که تست های زیست شناسی را مطابق با زمان این درس در کنکور می زنید.

۱۳ . تست های آزمون های آزمایشی که در آن شرکت می کنید را تحلیل کنید تا نقاط ضعف و قوت خود را پیدا کنید.

مباحث مهم و تست خیز درس زیست در کنکور

  • فصل های ۱ تا ۵ دهم : ۹ تا ۱۰ تست
  • فصل های ۱ تا ۵ یازدهم : ۸ تا ۱۰ تست
  • فصل های ۱، ۲، ۵، و ۶ دوازدهم : ۷ تا ۸ تست
  • مباحث ترکیبی سه پایه : ۳ تا ۴ تست

تست های این مباحث حدودا ۵۴ تا ۶۴ درصد تست های زیست کنکور را پوشش می دهند

برای آشنایی با تیپ بندی سوالات زیست کنکور روی لینک زیر کلیک کنید :
تیپ بندی سوالات زیست کنکور

میانگین پاسخگویی داوطلبان کنکوری به سوالات زیست کنکور در کنکور سال های گذشته

میانگین پاسخگویی به سوالات زیست
کنکور ۹۶
میانگین پاسخگویی به سوالات زیست
کنکور ۹۷
میانگین پاسخگویی به سوالات زیست
کنکور ۹۸
میانگین پاسخگویی به سوالات زیست
کنکور ۹۹
۸/۵۱۲/۵۱۴/۸۱۰/۶

زیست کنکور آسان است

زیست کنکور آسان است که توسط دکتر مهدی شیخی رتبه ی ۲۷ کنکور سراسری ۱۳۸۹ در رشته تجربی تدریس می شود می تواند از منابع کمک آموزشی باشد که سبب بهبود عملکرد شما در این درس تاثیر گذار می شود.

برای مشاهده محصولات زیست کنکور اسان است روی لینک زیر کلیک کنید.

زیست کنکور آسان است

ارتباط با کنکور آسان است

برای ارتباط با مشاورین ما در کنکور آسان است و دریافت برنامه ریزی و مشاوره و هم چنین روش های مطالعه موثر برای دروس کنکوری با شماره های زیر در تماس باشید.

۰۹۱۲۱۹۶۴۶۹۰
۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *