کنکور آسان است
55756500 021
4690 196 0912
روش مطالعه دروس پیچیده

روش مطالعه دروس پیچیده

روش مطالعه دروس پیچیده و حتی روش صحیح مطالعه مواردی است که داوطلبان و دانش آموزان بایستی در طول دوران تحصیل آنها را فرا بگیرند.

یادگیری روش های صحیح مطالعه سبب می شود که دانش آموز از اشتباهات رایج هنگام مطالعه ی خود جلوگیری کند. روش مطالعه دروس حفظی را یادبگیرد و بین آن و دروس محاسباتی تفاوت قائل شود.

دست یابی به یک مطالعه ی مناسب و پر بازده، کار سهل و آسانی نمی باشد، بلکه باید به سختی و نسبت به آن حساس باشیم.

پس برای اینکه به روش مطالعه ی مناسبی برای دروس سخت برسیم، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله با کنکور آسان همراه باشید.

مطالعه مناسب و پر بازده

یادگیری روش های مطالعه مناسب و پربازده چند ویژگی برای دانش آموزان دارد. باعث می شود مطالعه دانش آموز عمق پیدا کند. مطالب و مفاهیم را به خوبی و عمیق بفهمد. با یادگیری این روش ها، در مهمترین بخش مطالعه که مدیریت زمان مطالعه می باشد به خوبی عمل می کنند. دانش آموزان در زمان خود صرفه جویی می کنند و مهمترین دغدغه خود که کم بود زمان می باشد را به خوبی مدیریت می کنند.

هدف دانش اموزان از مطالعه ی دروس، موفقیت در امتحانات پایانی سال تحصیلی و همچنین کسب درصدهای بالا در کنکور می باشد. از عوامل بازدارنده ی موفقیت در آزمون ها می تواند روش مطالعه ی غلط و غیر اصولی باشد. به همین منظور کنکور آسان است روش مطالعه دروس پیچیده را در این مقاله آموزش می دهد.

مطالعه ای با بازده ای همراه می شود که مطالب از حافظه ی کوتاه مدت به حافظه ی بلند مدت منتقل شود.

 • حافظه کوتاه مدت چیست؟

این حافظه مطالب دریافتی از حافظه حسی را به مدت کوتاهی در خود نگهداری می کند. فایده مهم حافظه کوتاه مدت این است که به ما کمک می کند که اطلاعات را برای مدتی که به منظور درک معنی، حل مسئله یا تصمیم گیری لازم است در اختیار داشته باشیم. پس از رفع نیاز، اطلاعات به سرعت محو می شوند. اطلاعات رسیده به این حافظه اگر تکرار و مرور شوند و با اطلاعاتی که قبلا آموخته شده، مرتبط گردند به حافظه بلند مدت انتقال می یابد.

 • حافظه بلند مدت چیست؟

حافظه بلند مدت آخرین مرحله نظام یادگیری است. وقتی اطلاعات به این حافظه انتقال یابند، یادگیری کامل می شود. اطلاعات به کمک سه فرآیند شناختی عمده به نام های تکرار یا مرور، بسط یا گسترش و سازماندهی به حافظه ی بلند مدت انتقال می یابند.

بعد از اینکه از اهمیت مطالعه ی مناسب و انتقال آن به حافظه ی بلند مدت آگاه شدیم، به یادگیری نکات مهم در مورد مطالعه دروس سخت می پردازیم.

روش مطالعه دروس پیچیده چگونه است؟

دانش آموزان برای اینکه به درک بالایی از مفاهیم کتاب و مطالب برسند لازم است نحوه ی صحیح مطالعه ی آن را بلند باشند. پس راه های صحیح مطالعه یک کتاب با مفاهیم سنگین چگونه است؟

در ذیل این مطلب، به معرفی چند نکته ی مهم خواهی پرداخت:

 • قواعد صحیح مطالعه
 • سطحی خوانی
  • مطالعه سرفصل ها
  • دریافت موضوع مفاهیم کتاب
  • عنوان صفحه و مقدمه
 • مطالعه محتوا

حال به بیان این نکات می پردازیم:

قواعد صحیح مطالعه

دانش آموزان بایستی قبل از تسلط بر کتاب، آن را سطحی بخوانند. ابتدا از موارد ساده تر که آنها را می فهمید شروع کنید، لازم نیست در ابتدا خود را درگیر مطالب سخت کنید. مطالب کتاب دارای مفاهیمی است که شما آن ها را سریعا درک می کنید. اگر حتی نصف مطالب را نیز درک کردید مطمئن باشید می توانید مطالب را تا حدود زیادی بفهمید. با سطحی خوانی به درک کلی از مفاهیم میرسید.

روش مطالعه دروس پیچیده: سطحی خوانی

برای سطحی خوانی به روش اجمالی نیاز به مراحل زیر می باشد:

 • نگاه به عنوان صفحه و مقدمه ی فصل

به عنوان صفحه و مقدمه نگاه کنید، حتی به عناوین فرعی نیز توجه کنید. از این طریق آشنایی ابتدایی با محتوای فصل دست پیدا می کنید.

 • مطالعه سرفصل ها

فهرست مطالب را برای کسب اطلاعات کلی از ساختار کلی فصل بخوانید. از این سر تیتر ها به عنوان نقشه راه قبل از شروع مطالعه کمک بگیرید.

 • دریافت موضوع مفاهیم

با دریافت موضوعات مفاهیم فصل، دامنه ی موضوعات تحت پوشش فصل را در می یابید. با این کار بخش های مهم و حساس را پیدا می کنید. برای درک بهتر بیشتر روی آن بخش ها تمرگز می کنید.

مطالعه محتوا

اگر به روش سطحی خوانی مطالعه ی خود را پیش ببرید، به فصل ها نگاه کنید. بندهای اصلی و یا عبارات خلاصه ای که در ابتدا و انتهای فصل بیان می شود را مطالعه کنید. صفحات را ورق بزنید و پاراگراف های مهم که ممکن است چند صفحه باشد را مطالعه کنید. با این روش ورق زدن، شما دنبال نبض و اصل مطلب می باشید.با تعمیم این روش شما کل فصل را مطالعه می کنید و در یادگیری مطالب و محتوای آن موفق عمل می کنید.

در نگاه اول شاید شما دریابید سطحی خوانی کار گشا نمی باشد. اما اگر پی ببرید در می باید که به هیچ وجه در حال سطحی خوانی نیستید، بلکه مطالب را با دقت می خوانید و آنها را می فهمید و از یادگیری مطالب لذت می برید. بعد از شروع آسان خوانی مطالب و افزایش سطح آن به سخت، در می یابید مفاهیم چندان هم برای شما سخت نمی باشد. به عبارتی مطالعه هیچ کتاب و مطالبی برای شما مشکل نخواهد بود و مطالعه ی برایتان طاقت فرا نمی شود.

مشاورین موسسه ی کنکور آسان است

برای اینکه یک مطالعه موفق و پربازده را دانش آموز تجربه کند لازم است روش های مطالعه را به خوبی فرا بگیرد. دانش آموزان می توانند با استفاده از مشاورین کنکور آسان است خود را به بهترین نحو برای شرکت در کنکور آماده کنند. مشاورین موسسه کنکور آسان است علاوه بر اینکه برای انتخاب بهترین منابع کنکوری دانش آموزان را راهنمایی می کنند، در آموزش و فرا گیری روش های مطالعه دروس به دانش آموزان راهکار ارائه می دهند. در برنامه ریزی ها نیز طوری رفتار می کنند که در وهله ی اول قابل اجرا و کامل بودن تمامی مطالب را شامل شود سپس برای تثبیت مطالب مرور و جمعبندی را به صورت منظم قرار می دهند.

دانش آموزان می توانند برای ارتباط با کنکور آسان است و دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان با شماره تماس های زیر در ارتباط باشید:

دفتر مرکزی : ۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰
مشاور ارشد : ۰۹۱۲۱۹۰۴۶۹۰

منابع آموزشی موسسه کنکور آسان است، با تدریس های مفهومی و تستی، یکی از کامل ترین مجموعه های آموزشی برای کنکور و معدل سازی است. با تهیه منابع موسسه کنکور آسان است شما می توانید از مشاوره های تحصیلی نیز استفاده کنید.

بهترین منابع آموزشی ویژه تست زنی کنکور را از سایت رسمی کنکور آسان است تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *