کنکور آسان است
55756500 021
4690 196 0912
تفاوت دانشگاه فرهنگیان و دبیری شهید رجایی

تفاوت دانشگاه فرهنگیان و دبیری شهید رجایی

در این مقاله از کنکور آسان است به بررسی و معرفی تفاوت های دانشگاه فرهنگیان و دبیری شهید رجایی برای دانش آموزان می پردازیم.

در این مقاله ابتدا با هریک از دانشگاه ها آشنا می شویم و سپس به بررسی تفاوت ها می پردازیم.

مشخص می شود دانشگاه فرهنگیان و دبیری رجایی چیست؟ مراحل قبولی در این دانشگاه ها چیست؟

دانشگاه فرهنگیان

دانشگاه فرهنگیان یا همان تربیت معلم سابق که از سال ۹۱ با تغییر نام با نام فرهنگیان و یا تربیت دبیری شناخته می شود. این دانشگاه برای جذب، تربیت و تقویت نیروی انسانی مورد نیاز در وزارت آموزش و پرورش و زیر مجوعه‌های آن هر ساله اقدام به پذیرش داوطلب از طریق کنکور سراسری می‌نماید.

یکی از دانشگاه های پر طرفدار بین دانش آموزان، دانشگاه فرهنگیان است. بدین جهت بین دانش آموزان محبوب است که دانشگاه تعهد کاری می دهد که دانشجویان استخدام آموزش و پرورش بشوند. قبولی در این دانشگاه با شرایط خاص و قبولی در فرآیند مصاحبه انجام می شود.

با نگاهی گذرا متوجه می شویم مراحل قبولی در دانشگاه فرهنگیان چیست؟

اولین مرحله: کنکور

دومین مرحله: خرید سریال

سومین مرحله: مصاحبه

چهارمین مرحله: اعلام نتایج نهایی

برای فرهنگی شدن برخی آزمایشات نیز لازم است. این آزمایشات بعد از قبولی و پذیرش در دانشگاه فرهنگیان، برای استخدام شدن به عمل می آید. در ادامه ی این مقاله به معرفی دبیری شهید رجایی و بیان اصلی موضوع مقاله، تفاوت دانشگاه فرهنگیان و دبیری شهید رجایی می پردازیم.

  • امتیازات دانشگاه فرهنگیان:

۱- کمک هزینه تحصیلی ماهانه یا همان حقوق.

۲- معافیت داوطلبین فارغ التحصیل پسر از خدمت سربازی

۳- استخدام تضمین شده در آموزش و پرورش به عنوان معلم در صورت داشتن شرایط و موفقیت در آزمون جامع

۴- دوره تحصیل داوطلبین به عنوان سابقه کار محسوب می‌شود و به عنوان استخدام قراردادی از آن یاد می‌شود.

دانشگاه دبیری شهید رجایی

دانشگاه شهید رجایی یکی از دو دانشگاه تربیت معلم کشور می باشد. در سال ۱۳۷۲ این مجموعه با مجوز دفتر گسترش آموزش عالی به دانشکده تربیت دبیر فنی و حرفه‌ای تبدیل شد و از طریق آزمون سراسری در دو رشته کارشناسی، اقدام به پذیرش دانشجو نمود. سپس با توجه به امکانات و توانایی‌های موجود، در سال ۱۳۷۶، با ادغام « مرکز آموزش عالی» و « دانشکده تربیت دبیر فنی و حرفه‌ای» و با تصویب وزارت فرهنگ و آموزش عالی و تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی به مرتبه دانشگاه ارتقا پیدا نموده و به نام رییس جمهور شهید جمهوری اسلامی ایران، «دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی‌» خوانده شد.

اما عمده تفاوت دانشگاه فرهنگیان و دبیری شهید رجایی در رشته‌های ارائه شده در این دانشگاه‌ها می‌باشد. به این منظور که عموما دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی به جذب دانشجو در رشته‌های فنی و مهندسی اقدام می‌نماید. این دانشگاه راهبردی، و تنها دانشگاه کشور است که وظیفه تأمین نیروی فنی را برای تأمین دبیران هنرستان‌ها به عهده دارد.

در حال حاضر این دانشگاه با دارا بودن ۹ دانشکده، یک پژوهشکده و همچنین مرکز آموزش های آزاد و از راه دوره در حال فعالیت است.

۹ دانشکده موجو در این دانشگاه از قرار زیر می‌باشند:

  • دانشکده مهندسی برق
  • دانشکده علوم پایه
  • دانشکده مهندسی کامپیوتر
  • دانشکده مهندسی مواد و فناوری‌های نوین
  • دانشکده مهندسی مکانیک
  •  دانشکده مهندسی عمران
  • دانشکده مهندسی معماری و شهرسازی
  • دانشکده علوم انسانی
  • دانشکده علوم ورزشی

تفاوت دانشگاه فرهنگیان و دبیری شهید رجایی

همانطور که گفتیم، دانشگاه فرهنگیان بیشتر بر رشته های علوم انسانی و هنر تمرکز دارد، برخلاف دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی که بیش تر در شاخه های فنی مهندسی و فنی حرفه ای اقدام به جذب می کند.

در گذشته اصلی ترین هدف و وظیفه ی دانشگاه رجایی تربیت دبیر فنی و نیروی کار انسانی لازم برای آموزش و پرورش بوده است. اما امروزه علاوه بر تربیت دبیران، به تربیت دانشجو در مقاطع مختلف که تنها از طریق آزمون سراسری و انتخاب رشته کنکور سراسری، نیز می پردازد.

افرادی که در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در حوزه مهندسی و کاربردی مهارت های لازم را آموزش می بینند.

دانشگاه فرهنگیان برای تربیت معلمین مورد نیاز در مقاطه تحصیلی ابتدایی و دبیرستان است. افرادی که این دانشگاه را انتخاب می کنند بعد از فارغ التحصیلی معمولا دوره ابتدایی و دبیرستان مشغول بکار می شوند.

در هر دو دانشگاه دانشجویان بعد از فراغت از تحصیل به مدت ۲ برابر مدت تحصیل ملزم به اجرای تعهد کاری خود می‌باشند.

موسسه کنکور آسان است

مشتاقان حضور در دانشگاه فرهنگیان و دبیری رجایی می توانند با موسسه ی کنکور آسان است تماس بگیرند و با توجه به وظایف مشاور تحصیلی، برای قبولی در این دو دانشگاه پر مخاطب از منابع و برنامه ریزی های موسسه ی کنکور آسان است استفاده کنید.

دفتر مرکزی : ۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰
مشاور ارشد : ۰۹۱۲۱۹۰۴۶۹۰

منابع آموزشی موسسه کنکور آسان است، با تدریس های مفهومی و تستی، یکی از کامل ترین مجموعه های آموزشی برای کنکور و معدل سازی است. با تهیه منابع موسسه کنکور آسان است شما می توانید از مشاوره های تحصیلی نیز استفاده کنید.

بهترین منابع آموزشی ویژه تست زنی کنکور را از سایت رسمی کنکور آسان است تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *