کنکور آسان است
55756500 021
4690 196 0912
تغییرات کنکور 1403

تغییرات کنکور ۱۴۰۳

با مصوبه ای که در تابستان ۱۴۰۱ توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید، تغییر و تحولات اساسی و مهمی (از جمله حذف دروس عمومی از کنکور، برگزاری کنکور ۲ بار در سال و تاثیر قطعی معدل بر کنکور) در کنکور ایجاد شد که این مصوبات برای کنکور ۱۴۰۲ نیر اعمال و برگزار شد و گفته شد که تغییرات برای کنکور ۱۴۰۳ نیز خواهد بود.

تغییرات کنکور ۱۴۰۳

به تازگی اخباری مبنی بر لغو تغییرات ایجاد شده در کنکور از سال ۱۴۰۳ توسط مجلس منتشر شد که شورای انقلاب فرهنگی در پاسخ گفت چنین چیزی امکان ندارد.

اما عضو کمیسیون آموزش مجلس در واکنش به اظهارات دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر اینکه مصوبه ابلاغی درباره کنکور تغییر نمی‌کند، گفت: کنکور از سال بعد بر اساس قانون مجلس اجرا می‌شود.

احمد نادری در واکنش به اظهارات اخیر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر اینکه مصوبه ابلاغ شده درباره کنکور به هیچ وجه تغییر نمی‌کند و اگر طرح اصلاح قانون کنکور در صحن مجلس تصویب شود، چون خلاف اصل ۵۷ قانون اساسی است، از سوی شورای نگهبان رد خواهد شد، اظهار داشت: نظر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی محترم است اما طبق قانون اساسی مرجع قانون گذاری، مجلس شورای اسلامی است و طبق نظر مقام معظم رهبری هر کجا که مجلس به امری ورود پیدا کند، شورای عالی انقلاب فرهنگی حق ورود به آن موضوع را ندارد.

وی بیان کرد: مجلس در سال ۹۲ قانون سنجش و پذیرش را تصویب کرد که البته اصلاحاتی را هم بعداً در این قانون به وجود آورد و قانون سنجش و پذیرش، قانون قطعی مجلس است.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به بحث کنکور متاخر از مجلس بود و مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در چند جا قانون مجلس را نقض می‌کند. مسأله‌ای که ما همواره مطرح کردیم این بوده که ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به مقوله کنکور برخلاف قانون بوده است.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما معتقد بودیم که امسال هم نباید کنکور بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شود، اما مجلس فقط برای آنکه آرامش داوطلبان کنکور و خانواده‌های آنان به هم نریزد، پذیرفت امسال هم طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی کنکور برگزار شود اما عزم مجلس آن است که کنکور از سال آینده بر اساس قانون مجلس اجرا می‌شود.

نادری بیان کرد: در مصوبه‌ای که در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره طرح اصلاح قانون کنکور داشتیم که البته هنوز در صحن مجلس بررسی نشده، تاکید کردیم که هر گونه تصمیم گیری درباره معدل و نحوه اجرای کنکور باید در شورای سنجش و پذیرش بررسی شود و این شورا طبق مصوبه مجلس قانونی است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی حق لغو قانون مجلس را ندارد و اختیار ذاتی مجلس شورای اسلامی طبق قانون اساسی قانونگذاری است و شورای عالی انقلاب فرهنگی حق قانونگذاری ندارد. این شورا می‌تواند سیاستگذاری کند و مجلس هم طبق سیاست‌هایی که شورای عالی انقلاب فرهنگی مشخص می‌کند، قانونگذاری خواهد کرد. متأسفانه درباره کنکور شاهدیم که شورای عالی انقلاب فرهنگی به جای سیاست گذاری، قانون گذاری کرده است.

در صورتی که تغییرات کنکور ۱۴۰۳ لغو شد کنکور به روال قبل باز می گردد یعنی:

۱_ تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۳ به طور مستقیم و قطعی ۵۰ درصد نخواهد بود بلکه تاثیر مثبت خواهد داشت.

۲_ الکترونیکی شدن کنکور ۱۴۰۳ لغو خواهد شد چرا که فرآیند کنکور و حذف دفترچه کاغذی است البته سازمان سنجش برای اجرای این طرح به زیر ساخت‌های بسیار قوی نیاز خواهد داشت.

۳_ بازگشت دروس عمومی به کنکور ۱۴۰۳

تا همین چند روز پیش قرار بود همچنان از دروس عمومی سوالی در کنکور طرح نشود اما در عوض سهم دروس عمومی در سوابق تحصیلی داوطلبان افزایش داشته باشد، اما چند روزی است که مجلس تصمیم گرفته مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را لغو کند.

طبق سخنان اخیر هیئت رئیسه مجلس، تصمیم بر این است که طی دو هفته آینده تغییرات کنکور ۱۴۰۲ لغو شود و دروس عمومی به دفترچه کنکور بازگردانده شود. این تغییر هنوز قطعی نشده است.

متعاقبا اخبار مربوط به کنکور ۱۴۰۳ در همین صفحه بروزرسانی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *