کنکور آسان است
55756500 021
4690 196 0912
تغییرات کنکور 1403

تغییرات کنکور ۱۴۰۳

در این مطلب صفر تا صد جزئیات و اطلاعات مرتبط با ” تغییرات کنکور ۱۴۰۳ ” را تشریح و بررسی خواهیم کرد .

نمایندگان مجلس شورای اسلامی مصوب کردند که کنکور سال‌ های ۱۴۰۳، ۱۴۰۴ و ۱۴۰۵ به روال سال‌ های قبل از کنکور ۱۴۰۲ برگزار شود.

به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در یک جلسه علنی ، ماده دو طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور را تصویب کردند.

  • در جدول زیر می توانید برخی از تغییرات کنکور ۱۴۰۳ را مشاهده بفرمایید :
ردیفتغییرات مهم کنکور سراسری ۱۴۰۳
۱افزایش تاثیر سوابق تحصیلی تا ۵۰ درصد
۲الکترونیکی شدن کنکور ۱۴۰۳
۳بازگشت دروس عمومی به کنکور

تغییرات کنکور ۱۴۰۳

ماده ۲- تبصره (۵) ماده (۵) قانون به شرح زیر اصلاح می‌ شود :

وزارت آموزش و پرورش مکلف است تمام زیر ساخت‌ های لازم جهت اعمال تاثیر قطعی معدل در تعیین تراز و رتبه شرکت کنندگان در کنکور سال ۱۴۰۶ و بعد از آن را فراهم کند و تا موعد یاد شده کنکور سال‌ های ۱۴۰۳، ۱۴۰۴ و ۱۴۰۵ به روال کنکور سال‌ های قبل از سال‌ ۱۴۰۲ برگزار می‌ شود.

همچنین نمایندگان ماده یک این طرح را حذف کردند که در آن آمده بود : « ماده ۱- بند (الف) ماده (۱) قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب ۱۳۹۲/۶/۱۰ با اصلاحات و الحاقات بعدی آن به شرح زیر اصلاح می شود:

الف- سابقه تحصیلی: نمرات تعدادی از دروس عمومی و تخصصی دوره متوسطه دوم است که دروس آن توسط شورای عالی آموزش و پرورش مشخص می شود. آزمون دروس مزبور براساس اصول سنجش و اندازه‌گیری توسط وزارت آموزش و پرورش به صورت سراسری، نهایی و استاندارد مطابق مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش برگزار می‌شود.»

این مصوبه در صورت تایید شورای نگهبان اجرا می شود.

سرنوشت تغییرات کنکور ۱۴۰۳

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اعلام اینکه تغییرات احتمالی کنکور به آزمون سال ۱۴۰۳ نمی‌رسد ، گفت: تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال آینده ۵۰ درصد خواهد بود.

دکتر عبدالرسول پور عباس در گفت و گو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب، در خصوص زمزمه حذف تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در معدل کنکور از سوی برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت:

اگر قرار بود تغییری در کنکور سال ۱۴۰۳ اعمال شود باید تا قبل از پایان شهریور به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می‌ شد و ما نیز طبق قانون موظف با اطلاع رسانی آن تغییرات به داوطلبان بودیم.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تصریح کرد: با توجه به اینکه چیزی به پایان شهریور ماه نمانده است و  تغییراتی نیز در کنکور صورت نگرفته بنابراین کنکور سال ۱۴۰۳ همانند کنکور امسال و بدون تغییر برگزار خواهد شد. 

معاون وزیر علوم خاطر نشان کرد: هر گونه تغییر در مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی همچون حذف تاثیر قطعی معدل از سال ۱۴۰۴ اعمال خواهد شد.

پور عباس افزود : امسال تاثیر قطعی ۴۰ درصدی معدل را در کنکور داشتیم که این میزان سال آینده به ۵۰ درصد می‌ رسد.

تاثیر معدل کنکور ۱۴۰۳

به گزارش ایسنا، بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی سهم نمره سابقه تحصیلی برای سنجش و  پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در رشته‌ های پر متقاضی برای سال تحصیلی ۱۴۰۲- ۱۴۰۳ در پایه دوازدهم به میزان ۴۰ درصد با تاثیر قطعی، برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۴ فقط پایه دوازدهم به میزان ۵۰ درصد با تاثیر قطعی، برای سال تحصیلی ۱۴۰۴ – ۱۴۰۵ فقط پایه یازدهم و دوازدهم به میزان۶۰ درصد با تاثیر قطعی و برای سال تحصیلی ۱۴۰۵ – ۱۴۰۶ و بعد از آن پایه‌ های دهم، یازدهم و دوازدهم به میزان ۶۰ درصد با تاثیر قطعی در نمره کل نهایی خواهد بود.

بر این اساس، سهم نمره‌ کل سابقه تحصیلی پایه‌ دوازدهم نظام ۳-۳-۶ در گروه‌ های آزمایشی علوم‌ انسانی، علوم‌ تجربی و ریاضی‌-فیزیک به میزان ۴۰ درصد قطعی در آزمون سراسری ۱۴۰۲ بود.

میزان تاثیر معدل دیپلم نظام سالی‌ واحدی/ ترمی‌ واحدی در گروه‌ های آزمایشی علوم‌ ریاضی ، علوم‌ تجربی و علوم‌ انسانی سال ۱۴۰۲ ، ۳۰ درصد با تاثیر قطعی و میزان تاثیر سوابق تحصیلی پیش‌ دانشگاهی نظام سالی‌ واحدی/ ترمی‌ واحدی نیز ۱۰ درصد قطعی اعمال شد. 

حداکثر سهم دروس عمومی و سهم دروس تخصصی در نمره کل سابقه تحصیلی برای رشته‌ های علوم‌ ریاضی ، علوم‌ تجربی و علوم‌ انسانی ، ۲۶ درصد عمومی ۱۴ درصد تخصصی در سال ۱۴۰۲؛ ۲۸ درصد عمومی و ۲۲ درصد تخصصی در سال ۱۴۰۳ و ۳۰ درصد عمومی و ۳۰ درصد تخصصی برای سال ۱۴۰۴ و پس از آن در نظر گرفته شد. 

سهم نمره‌کل سابقه تحصیلی پایه‌ دوازدهم نظام ۳-۳-۶ یا دیپلم و پیش‌دانشگاهی نظام سالی‌واحدی/ترمی‌واحدی در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌خارجه به میزان ۲۶ درصد با تاثیر قطعی است که شامل دروس عمومی می‌شود. مابقی به سهم کل نمره آزمون اضافه شد.

ملاک عمل سابقه تحصیلی، نمرات امتحان نهایی تا پایان خرداد ماه سال پذیرش دانشجو و آخرین فایل دریافتی از وزارت آموزش و پرورش تا تاریخ تعیین‌ شده توسط سازمان سنجش‌ آموزش کشور است.

بند حذف تاثیر قطعی معدل در کنکور مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی یکی از بحث های جنجالی کنکور است که مجدد از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی مطرح شده و برخی نمایندگان در پی حذف این بند هستند. 

تاثیر سوابق تحصیلی کنکور ۱۴۰۳

در آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ (برای ورود به سال تحصیلی آموزش عالی ۱۴۰۳-۱۴۰۲) نمره کل سابقه تحصیلی فقط بر اساس نمرات نهائی دروس عمومی و تخصصی پایه دوازدهم دانش ­آموزان محاسبه می‌شود و به میزان چهل (۴۰) درصد در نمره کل داوطلب تأثیر قطعی خواهد داشت.

در آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ (برای ورود به سال تحصیلی آموزش عالی ۱۴۰۴-۱۴۰۳) نمره کل سابقه تحصیلی فقط بر اساس نمرات نهائی دروس عمومی و تخصصی پایه دوازدهم دانش ­آموزان محاسبه می‌شود و به میزان پنجاه (۵۰) درصد در نمره کل داوطلب تأثیر قطعی خواهد داشت.

در آزمون سراسری سال ۱۴۰۴ (برای ورود به سال تحصیلی آموزش عالی ۱۴۰۵-۱۴۰۴) نمره کل سابقه تحصیلی فقط بر اساس نمرات نهائی دروس عمومی و تخصصی پایه ­های یازدهم و دوازدهم دانش ­آموزان محاسبه می‌شود و به میزان شصت (۶۰) درصد در نمره کل داوطلب تأثیر قطعی خواهد داشت.

در آزمون سراسری سال ۱۴۰۵ (برای ورود به سال تحصیلی ۱۴۰۶-۱۴۰۵) و بعد از آن، نمره کل سابقه تحصیلی بر اساس  نمرات نهائی دروس عمومی و تخصصی پایه­‌های دهم، یازدهم و دوازدهم دانش ­آموزان محاسبه شده و به میزان شصت (۶۰) درصد در نمره کل داوطلب تأثیر قطعی خواهد داشت.

همچنین برای داوطلبان فارغ­ التحصیل نظام قدیم از امسال (۱۴۰۲) نمره کل سابقه تحصیلی بر اساس نمرات تراز  شده دروس عمومی و تخصصی دیپلم و پیش دانشگاهی محاسبه می‌­شود و به نسبت گفته شده در هر سال تأثیر قطعی خواهد داشت.

برای داوطلبان فارغ ­التحصیل سال ۱۴۰۱ و قبل از آن (که سابقه تحصیلی دوره متوسطه کم ­تأثیر بوده بنابراین مورد توجه نبوده است)، وزارت آموزش و پرورش ضمن ترازیابی نمرات و محاسبه نمره کل سابقه تحصیلی و ایجاد سابقه تحصیلی برای همه فارغ ­التحصیلان، امکان ترمیم سابقه تحصیلی را (یک بار) فراهم کرده است.

  • در جدول زیر می توانید به طور خلاصه میزان تاثیر سوابق تحصیلی را مشاهده بفرمایید :
ردیفسال تحصیلیپایه تحصیلی موثر در سوابق تحصیلی میزان تاثیر سوابق تحصیلی
۱۱۴۰۳ – ۱۴۰۲پایه دوازدهم۴۰ درصد
۲۱۴۰۴ – ۱۴۰۳پایه دوازدهم۵۰ درصد
۳۱۴۰۵ – ۱۴۰۴پایه یازدهم + دوازدهم۶۰ درصد
۴۱۴۰۶ – ۱۴۰۵پایه دهم + یازدهم + دوازدهم۶۰ درصد

ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۳

دانش آموزان و فارغ التحصیلان می‌ توانند برای ایجاد سابقه و فارغ التحصیلان می‌ توانند برای ترمیم نمره اقدام کنند. افرادی که در درسی یا در کلیه دروس نمره آزمون نهایی ندارند و یا دیپلم رشته‌ ای دارند و  در رشته غیر متناظر خود می‌ خواهند شرکت کنند، باید «سابقه» ایجاد کنند.

برای ایجاد سابقه اگر متقاضی دانش آموز باشد در مدرسه خود و اگر فارغ التحصیل باشد در مدارس بزرگسال ثبت نام را قطعی و کارت ورود به جلسه را از سامانه دریافت می‌ کند.

فارغ التحصیلانی که مدرک خود را گرفته‌ اند در هر زمانی می‌ توانند برای ترمیم نمره اقدام کنند. اگر متقاضیان نمره‌ ای را در آزمون نهایی کسب کرده‌ اند و می‌ خواهند آن نمره را ارتقاء دهند، می‌ توانند در هر نوبتی برای ارتقای نمره یک درس تا تمام دروس به عنوان «ترمیم نمره» اقدام کنند.

متقاضیان می‌توانند برخی دروس را دی ماه و برخی دروس را خرداد ماه امتحان دهند و یا هر طوری که صلاح دید خودشان است در هر نوبتی که می‌خواهند امتحان دهند.

حتی اگر متقاضیان برای ترمیم نمره در درسی ثبت نام کرده‌اند اما آمادگی نداشتند تا سر جلسه امتحان آن حاضر شوند، این فرصت برایشان محفوظ می‌ماند تا موقعی که آمادگی دارند این آزمون را بدهند.

نحوه ثبت نام برای ترمیم نمره و ایجاد سابقه از طریق my.medu.ir است و متقاضیان از طریق این سامانه می‌توانند درخواست دهند.

متقاضیان آزمون سراسری امسال باید ترمیم نمره را تا قبل از آزمون سراسری ۱۴۰۲ انجام داده باشند چراکه سابقه تحصیلی باید تا تیرماه به سازمان سنجش ارسال شود. طبق بخشنامه ابلاغی امسال، افراد می‌ توانستند در نوبت دی ماه برای ترمیم و ایجاد سابقه ثبت نام کنند.

آخرین زمان برای ترمیم نمره موثر در آزمون سراسری ۱۴۰۲ آزمون‌ های خرداد ماه بود چراکه باید برای آزمون سراسری ۱۴۰۲ سابقه تولید شود. اگر متقاضیان بخواهند برای ترمیم نمره در آزمون نوبت شهریور اقدام کنند، قاعدتا این ترمیم نمره برای آزمون سراسری امسال کاربردی ندارد.

موسسه کنکور آسان است

  • از طریق لینک های زیر می توانید به پر بازدید ترین دانلود های موسسه کنکور آسان است دسترسی داشته باشید :
دریافت اپلیکیشن موسسه کنکور آسان استلینک دریافت
دریافت لیست قیمت محصولات موسسه کنکور آسان استلینک دریافت
دانلود رایگان محصولات موسسه کنکور آسان استلینک دریافت
برنامه ریزی رایگان موسسه کنکور آسان استلینک دریافت

خرید محصولات موسسه کنکور آسان است

  • از طریق لینک های زیر می توانید به محصولات موسسه کنکور آسان است( کلیه رشته ها ) دسترسی داشته باشید :
دریافت محصولات کنکور آسان است :رشته ریاضی
دریافت محصولات کنکور آسان است :رشته تجربی
دریافت محصولات کنکور آسان است :رشته انسانی

راه های ارتباطی موسسه کنکور آسان است :

  • از طریق لینک های زیر می توانید به مشاوران موسسه کنکور آسان است دسترسی داشته باشید :
اینستاگرام موسسه کنکور آسان است :abolfazlsharifi.ir@
کانال تلگرام موسسه کنکور آسان است :ojeyadgiritv2@
واتس اپ موسسه کنکور آسان است :۰۹۱۲۱۹۶۴۶۹۰
سامانه پیامکی موسسه کنکور آسان است :۰۹۱۲۱۹۶۴۶۹۰
دفتر موسسه کنکور آسان است :۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *