کنکور آسان است
55756500 021
4690 196 0912
تاثیر معدل کنکور انسانی 1403

تاثیر معدل کنکور انسانی ۱۴۰۳

در این مطلب صفر تا صد جزئیات و اطلاعات مرتبط با ” تاثیر معدل کنکور انسانی ۱۴۰۳ ” را تشریح و بررسی خواهیم کرد .

از سال ۱۴۰۲ به بعد ، در نحوه برگزاری آزمون سراسری تحولات گسترده ای رخ داد و بخش بزرگی از رتبه و تراز داوطلبان به بخش سوابق تحصیلی و نمرات امتحانات نهایی آن ها انتقال یافت .

حذف دروس عمومی از آزمون سراسری ، و تاثیر قطعی نمرات آن در تراز و رتبه داوطلبان یکی از این تغییرات عمده بود که دانش آموزان را ملزم نمود تا نقش امتحانات نهایی و سوابق تحصیلی شان را جدی تر بگیرند . چرا که این نمرات به صورت قطعی و مستقیم در پذیرش نهایی آن ها تاثیر گذار است .

مطابق با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و تایید شورای نگهبان ، کنکور ۱۴۰۳ نیز همانند آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ برگزار می گردد و دروس عمومی از آزمون سراسری حذف خواهند شد و نمرات آن به بخش سوابق تحصیلی منتقل می شود .

در کنکور سراسری ۱۴۰۳ ، میزان سوابق تحصیلی نسبت به سال گذشته افزایش یافته است ولی همچنان تاثیر خود را به صورت قطعی و مستقیم بر رتبه داوطلب نشان می دهد .

همین موضوع موجب می شود که دانش آموزان و داوطلبان ، تاثیر معدل و سوابق تحصیلی را سرنوشت ساز تلقی کنند و برای کسب نمرات بالا در امتحانات مدرسه و امتحانات نهایی تلاش مضاعفی داشته باشند .

در ادامه مطلب افراد مشمول و غیر مشمول سوابق تحصیلی را معرفی خواهیم کرد و میزان تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۳ را بیان خواهیم نمود .

افراد مشمول سوابق تحصیلی

 • در لیست زیر می توانید افرادی که مشمول تاثیر سوابق تحصیلی را مشاهده کنید :
 1. آن دسته از داوطلبان نظام قدیم که مدرک دیپلم خود را از سال ۱۳۸۴ به بعد و در یکی از رشته های علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی دریافت کرده اند .
 2. آن دسته از داوطلبان نظام قدیم که مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال ۱۳۹۱ به بعد و در یکی از رشته های علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی دریافت کرده اند .
 3. آن دسته از داوطلبان نظام جدید (۶-۳-۳) که مدرک دیپلم خود را از سال ۱۳۹۸ به بعد و در یکی از رشته های علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی دریافت کرده اند .

افراد غیر مشمول سوابق تحصیلی

 • در لیست زیر می توانید افرادی که غیر مشمول تاثیر سوابق تحصیلی را مشاهده کنید :
 1. داوطلبانی که در رشته های فنی و حرفه ای فارغ التحصیل شده اند.
 2. متقاضیانی که در رشته های غیر نظری فارغ التحصیل شده اند.
 3. داوطلبانی که مدرک تحصیلی خود را قبل از سال ۱۳۸۴ اخذ کرده اند.

کنکور انسانی

در آزمون سراسری که هر ساله توسط سازمان سنجش و آموزش کشور برگزار می شود ، ۵ گروه آزمایشی با یکدیگر به رقابت می پردازند که گروه آزمایشی ” علوم انسانی و معارف اسلامی ” یکی از گروه های اصلی و پر طرفدار این آزمون به شمار می رود.

افراد علاقه مند به رشته های تحصیلی همچون روانشناسی ، حقوق ، حسابداری ، ادبیات فارسی ، زبان عربی ، مدیریت و … در آزمون سراسری رشته انسانی شرکت می کنند و همواره رقابت تنگاتنگ و سرنوشت سازی میان داوطلبان این گروه آزمایشی وجود دارد .

به منظور موفقیت در کنکور انسانی ، برخورداری از منابع استاندارد و همچنین داشتن برنامه ریزی صحیح و اصولی جهت رسیدن به یک نتیجه مطلوب ، بسیار حائز اهمیت می باشد .

با توجه به مفهومی شدن سوالات و سطح دشواری دروس این گروه آزمایشی ، داشتن تلاش و پشتکار زیاد و همچنین مطالعه کافی منابع و در نهایت همراه بودن با یک برنامه ریزی دقیق ، می تواند موفقیت را برای هر داوطلبی تضمین نماید .

مطالعه کتاب های درسی ، استفاده از درسنامه های کتاب های کمک آموزشی ، بهره بردن از تدریس بهترین اساتید کنکور و فیلم های آموزشی آنها ، برنامه ریزی ، تلاش و مطالعه کافی ، شرکت در آزمون های آزمایشی استاندارد و مرور و جمع بندی اصولی دروس ، از عناصر اصلی موفقیت در مسیر کنکور سراسری به حساب می آیند .

 • سر فصل های دروس اختصاصی کنکور انسانی ، به ترتیب ، شامل دروس زیر است :
ردیفنام درس
۱ریاضی
۲زبان و ادبیات فارسی
۳علوم اجتماعی
۴روانشناسی
۵زبان عربی
۶تاریخ
۷جغرافیا
۸فلسفه و منطق
۹اقتصاد

تاثیر معدل کنکور انسانی ۱۴۰۳

طبق مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی، سهم سوابق تحصیلی تا سال ۱۴۰۳ در پذیرش دانشگاه‌ ها باید به ۵۰ درصد برسد بر همین اساس از سال تحصیلی جدید، امتحانات نهایی در هر سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم برگزار خواهد شد

سهم نمره کل سابقه تحصیلی نظام ۳-۳-۶ در گروه‌ های آزمایشی علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ به میزان ۵۰ درصد با تأثیر قطعی است.

 • در جدول زیر می توانید میزان تاثیر سوابق تحصیلی کنکور ۱۴۰۳ را مشاهده کنید :
سهم کنکور سراسری در رتبه داوطلب سهم سوابق تحصیلی در رتبه داوطلب
۵۰ درصد۵۰ درصد
 • حداکثر سهم دروس عمومی و سهم دروس تخصصی در نمره کل سابقه تحصیلی (به جز سهم دروس تخصصی سوابق تحصیلی برای گروه‌ های هنر و زبان ) به شرح جدول ذیل است:
سال تحصیلیپایه تحصیلی موثر در سوابق تحصیلیجمع کل تاثیر سوابق تحصیلی
۱۰۲پایه دوازدهم۴۰ درصد
۱۴۰۳پایه دوازدهم۵۰ درصد
۱۴۰۴پایه یازدهم ، دوازدهم۶۰ درصد
۱۴۰۵پایه دهم ، یازدهم ، دوازدهم۶۰ درصد

جزیئات ضرایب و تاثیر معدل کنکور ۱۴۰۳

آشنایی با ضرایب و میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری ، برای کلیه داوطلبان این امکان را فراهم می آورد که با برنامه ریزی دقیق و درست راه موفقیت را هموار تر کنند و به یک رتبه و تراز بالا دست پیدا کنند .

با توجه به اطلاعیه ها و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و سازمان سنجش و آموزش کشور ، دروس عمومی از کنکور شده و سهم و ضریب موثره ی آن ها در کنکور سراسری به بخش سوابق تحصیلی می شوند . به عبارت دیگر دروس عمومی ، تاثیر خود را از طریق معدل و سوابق تحصیلی در رتبه داوطلب نشان می دهند .

شورای سنجش و پذیرش دانشجو ضرایب دروس سوابق تحصیلی سال ۱۴۰۳ را اعلام کرد که جزئیات آن به شرح زیر است :

دانلود جزئیات ضرایب کنکور ۱۴۰۳

دانلود ضرایب و سوابق تحصیلی کنکور ۱۴۰۳

ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۳

از آنجایی که تاثیر معدل در کنکور قطعی است، اهمیت ترمیم معدل برای کنکور از اهمیت ویژه ای برخوردار می شود.

در واقع امکان شرکت مجدد در امتحانات دروسی است که فرد موفق به کسب نمره بالا نشده و سبب می شود نمرات جدید در صورت بالا بودن از نمره قبلی به عنوان سوابق تحصیلی آن ها در نظر گرفته شود.

با توجه به تاثیر قطعی سوابق تحصیلی، ترمیم نمره فرصت مناسبی برای جبران نمرات دروس نهایی می باشد.

به فارغ التحصیلان دوره متوسطه و دبیرستان از سال ۸۴ به بعد و دارندگان مدرک پیش دانشگاهی از سال ۹۱ به بعد  اجازه داده می‌ شود. همچنین برای دوازدهمی های فارغ التحصیل شده از شاخه نظری نیز امکان ترمیم معدل وجود دارد .

هر دانش آموز مجاز است یک بار در این امتحان شرکت کند. در امتحانات شهریور، دی ماه و یا خرداد ماه بر اساس قانون فعلی حق شرکت را دارد.

ثبت نام امتحان ترمیم نمره در دبیرستان بزرگسالان یا مدرسه ای که از سوی آموزش و پرورش تعیین می شود با پرداخت هزینه ی ثبت نام انجام می شود.

نمرات ترمیم نمره صرفا برای افزایش و بهبود تراز و رتبه کنکور تاثیر گذار است و هیچ تاثیری در کاهش و یا افزایش معدل کتبی و یا معدل دیپلم ندارد.

شرکت کردن در امتحان ترمیم نمره و یا شرکت نکردن در آن، هیچ ارتباطی با تایید سوابق تحصیلی شما ندارد. بنابراین طبق اطلاعیه سازمان سنجش و آموزش و پرورش در موعد مقرر می بایست نسبت به مشاهده و تایید سوابق تحصیلی تان اقدام کرد ..

همچنین در طرح ترمیم معدل ، محدودیتی در انتخاب تعداد دروس ترمیمی وجود ندارد.

مدارکی نیز برای استفاده از طرح ترمیم معدل نیاز است که به شرح زیر است :

 1. کپی صفحه اول شناسنامه
 2. کپی گواهی موقت
 3. یک قطعه عکس
 4. یک عدد پوشه
 5. کپی کارنامه فارغ التحصیلی
 6. تاییدیه تحصیلی
 7. فرم مخصوص ثبت نام

موسسه کنکور آسان است

 • از طریق لینک های زیر می توانید به پر بازدید ترین دانلود های موسسه کنکور آسان است دسترسی داشته باشید :
دریافت اپلیکیشن موسسه کنکور آسان استلینک دریافت
دریافت لیست قیمت محصولات موسسه کنکور آسان استلینک دریافت
دانلود رایگان محصولات موسسه کنکور آسان استلینک دریافت
برنامه ریزی رایگان موسسه کنکور آسان استلینک دریافت

خرید محصولات موسسه کنکور آسان است

 • از طریق لینک های زیر می توانید به محصولات موسسه کنکور آسان است( کلیه رشته ها ) دسترسی داشته باشید :
دریافت محصولات کنکور آسان است :رشته ریاضی
دریافت محصولات کنکور آسان است :رشته تجربی
دریافت محصولات کنکور آسان است :رشته انسانی

راه های ارتباطی موسسه کنکور آسان است :

 • از طریق لینک های زیر می توانید به مشاوران موسسه کنکور آسان است دسترسی داشته باشید :
اینستاگرام موسسه کنکور آسان است :konkursara_official@
کانال تلگرام موسسه کنکور آسان است :konkursara1@
واتس اپ موسسه کنکور آسان است :۰۹۱۲۱۹۶۴۶۹۰
سامانه پیامکی موسسه کنکور آسان است :۰۹۱۲۱۹۶۴۶۹۰
دفتر موسسه کنکور آسان است :۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *